ikony glowne02 narodziny ikony glowne bezpieczenstwo ikony glowne opieka ikony glowne swiadczenia swiadczenia ikony glowne edukacja ikony glowne urlopy 1

Program "Furtka" - zrealizowano

furtka logoZakończyła się roczna przygoda z programem "Furtka". Uczestnicy zdobyli nowe zawody czy też szlifowali znajomość języka angielskiego. "Furtka" to program, który do września ubiegłego roku prowadził Miejsko - Gminny Ośrodek Społecznej w Białobrzegach. Uczestniczyło w nim 30 osób w wieku od 15 do 25 lat. Spotykali się codziennie w białobrzeskim domu kultury.

 

BĘDZIE PRACA

Pełnoletni i bezrobotni uczestnicy programu uczestniczyli między innymi w kursach zawodowych. Dwie osoby skończyło szkolenie fryzjerskie, jedna osoba nauczyła się robienia profesjonalnego manicure i pedicure, inna skończyła kurs wizażu. Dwoje uczestników przeszło szkolenie kadrowo - płacowe, inne zrobiły kurs prawa jazdy kategorii C lub D. - Program dopiero się skończył, nasi uczestnicy właśnie dostali certyfikaty potwierdzające nowe umiejętności - opowiada Jolanta Sadowska, dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białobrzegach. - Ale dwie osoby już dostały propozycje pracy. Dziewczyny po kursach fryzjerskim i manicure zastanawiają się na otwarciem własnych zakładów. Są tez inne efekty szkoleń. Choćby wśród młodszych uczestników. Oni chodzili na darmowe kursy językowe i informatyczne. W ciągu roku szkolnego organizowano dla nich korepetycje.

CHCĄ JESZCZE

- Ta nasza "Furtka" to był strzał w dziesiątkę - zapewnia Jolanta Sadowska. - Nasze dzieciaki nie chcą się rozstać. Bardzo się zintegrowali, zaprzyjaźnili i teraz to zgrana grupa, dbają o siebie nawzajem. Czasu na integrację było dużo. Uczestnicy spotykali się codziennie. Za pieniądze z "Furtki" udało się kupić komputery, telewizor, wyposażyć kuchnię w domu kultury. - W czasie spotkań sami przygotowywali sobie posiłki, piekli ciasta, nawet torty, świętowali swoje urodziny - wspomina Jolanta Sadowska. - Mieli się, gdzie spotkać, uczyć i bawić. W ciągu roku odbywały się zajęcia taneczne i wokalne prowadzone przez instruktorów z domu kultury. Z uczestnikami spotykał się psycholog i pedagog. Na zakończenie wszyscy wyjechali na cztery dni do Zakopanego. Byli na Gubałówce i nad Morskim Okiem. - Nie chcemy ich teraz zostawić - mówi Jolanta Sadowska. - Organizujemy dla nich grupę wsparcia. Teraz będą się spotykać dwa razy w tygodniu. Mamy komputery z programu, jest telewizor i dużo filmów, zorganizujemy im czas. Społecznie będzie z nimi pracować psycholog i pedagog. Będzie też część zajęć z instruktorami z domu kultury. Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy pisze już kolejny projekt, aby dostać pieniądze na program podobny do "Furtki". Jak mówi Jolanta Sadowska dotychczasowi uczestnicy będą mogli też w nim uczestniczyć.

 

 

 

- rodzina 500 0 empatia ok ciaza bez alkoholu   

 

 115647 logo apteki  155908 logo pcpr logo policja